Fotografia krajobrazowa

Zdjęcia do przewodników – jako fotograf korzystam podwójnie

Jako fotograf krajobrazu podejmuję współpracę zarówno z osobami prywatnymi, jak i instytucjami publicznymi. Wykonuję zdjęcia na zlecenie firm i urzędów, podróżuję po całej Polsce i fotografuję obiekty ciekawe pod względem historycznym i przyrodniczym. Zdjęcia do przewodnika to niezwykle interesujący temat, korzystam na nim podwójnie – wykonuję pracę, a zarazem dowiaduję się czegoś nowego. Nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza się przyda! Zdjęcia krajobrazowe staram się wykonać tak, aby w pełni pokazać charakter miejsca – ogół i szczegół.

Poniżej przekrój wykonanych przeze mnie zdjęć do przewodników i zdjęć krajobrazowych. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą, chcesz wydać przewodnik i poszukujesz fotografa krajobrazu – zapraszam do kontaktu!

Fotografia krajobrazowa – porady

Wydawać by się mogło, że fotografia krajobrazowa jest jednym z łatwiejszych tematów na początek przygody ze zdjęciami. I rzeczywiście tak może być. Znam jednak osoby, które zaczynały od portretów albo reporterki. Nie ma bowiem jednego, idealnego początku, wszystko zależy od tego, co sprawia największą przyjemność. Ja akurat zaczynałam od fotografii krajobrazu – mieszkając w Bieszczadach był to najlepszy temat. Wychodząc na spacer czy w góry zawsze miałam przy sobie aparat. Nawet jeśli nie mieścił się w plecaku, to niosłam go w rękach. I jest to jedna z najważniejszych zasad: zawsze miej przy sobie aparat. Ja akurat nie jestem z tych, którzy powiedzą, że telefon wystarczy, jeśli fotografię traktujesz poważnie i myślisz o rozwoju w tym kierunku. Co też jest niezwykle ważne w fotografii krajobrazu i nie tylko – robić zdjęcia w formacie raw, który daje milion nowych możliwości (ale i dokłada pracy).

Fotografia krajobrazowa – jaki sprzęt

Pytanie o sprzęt w fotografii krajobrazowej prędzej czy później musi się pojawić. Jeśli jesteś na początku przygody zapewne masz przy aparacie standardowy obiektyw kitowy, czyli coś w zakresie 18-55 mm o maksymalnej przysłonie 3.5. Przy fotografii krajobrazowej nie liczy się za bardzo duża jasność i ładny bokeh, ponieważ przysłonę i tak zazwyczaj przymyka się do 9-11, aby nawet najdalsze części widoku były ostre. Często również uważa się, że w fotografii krajobrazowej musi być obiektyw szerokokątny. Ostatnio jednak coraz więcej fotografów stawia na detale, które rzucają zupełnie inne światło na zastany obraz. Obiektywy w zakresie 150-300 mm pozwalają na dostrzeżenie czegoś z zupełnie innej perspektywy. Tego typu zdjęcia można na przykład zobaczyć u wspaniałego fotografa Tatr Kuby Witosa, który w swojej pracy używa obiektywów o różnych zakresach pokazując również specyfikę wąskiego kąta. Ja zazwyczaj fotografuję krajobrazy sprzętem uniwersalnym, czyli o zakresie 28-70 mm, który zawsze mam pod ręką. Jeśli więc zastanawiasz się jaki sprzęt do fotografii krajobrazowej będzie najlepszy, to zdecydowanie będzie to obiektyw zmiennoogniskowy, który da Ci spore pole manewru. Dobrym rozwiązaniem może być zakres 70-300 mm. Należy jednak pamiętać, że większość takich obiektywów z niższej półki cenowej, już powyżej 200 mm powoduje rozmycie obrazu i dość kiepską jakość. Warto jednak spróbować i przekonać się, czy jest to dla nas dobre rozwiązanie i wydać 600 zł na używany obiektyw niż kilka tysięcy na taki, który ostatecznie wyląduje w pokrowcu i będzie używany raz w roku.