Rodzinnie i nie tylko

Naturalne sesje zdjęciowe w Krakowie

W parze czy solo? A może już we trójkę? Naturalna fotografia rodzinna to nie lada wyzwanie, także kondycyjne – trzeba się sporo nabiegać, żeby nadążyć za maluchem i złapać ten wyjątkowy uśmiech lub spojrzenie. W parze i solo jest już łatwiej. A jeśli para uwielbia swoje towarzystwo, to zawsze gwarantuje najlepsze ujęcia. Wszystko jednak na luzie, naturalnie – to jest dla mnie najważniejsze. Bez studia, w plenerze, w miejscu, które zapewnia nam swobodę.

Naturalna sesja zdjęciowa

Staram się, aby moje zdjęcia przywróciły naturalność kolorów, a być może poszły nieco w stronę fotografii analogowej, gdzie kolory były nieco przygaszone, subtelne i pastelowe. Naturalne zdjęcia mają w sobie niezwykłą głębię, która jednak nie jest nachalna – wiele jest delikatnych rozmyć, ujęć prowadzonych przez „przeszkodę” na pierwszym planie: liść, kwiat, gałązkę, dzięki czemu zdjęcie staje się bardziej urozmaicone, a główna postać jest jeszcze bardziej zarysowana.

Analogowy styl zdjęć i ich naturalność nie bierze się jednak znikąd. Większość sesji zdjęciowych wykonuję wiekowym obiektywem Helios, który daje wspaniałe barwy i obniżony kontrast. Dzięki niemu zdjęcia nie potrzebują zbyt dużej obróbki, już w trakcie sesji wiem, że naturalność i równowaga kolorów zostały osiągnięte. Tak jak na przykładzie sesji w mieszkaniu Doroty i Mikiego, gdzie do zdjęć dołączyły również zwierzaki.

Swobodna sesja w nie-zwykłym otoczeniu

Umawiając się z moimi towarzyszami sesji staram się wybierać miejsce, w których będą czuli się swobodnie, dlatego też często jest to ich własne mieszkanie. Gdzie bowiem czujemy się bardziej swobodnie i naturalnie? Oczywiście jeśli temat zdjęć opiera się na konkretnym planie, na przykład pole maków, pole lawendy, łąka, górski szlak czy wiejskie podwórko, wybieramy się wtedy w plener. Zawsze jednak naturalność gra główną rolę: swobodny strój, czyli taki, jaki zostałby wybrany na zwykły spacer – z tym, że tym razem ja podczas tego spaceru będę towarzyszyć jako fotograf i uchwycę zwykłe chwile w niezwykły sposób. Uśmiech, przelotny dotyk, spojrzenie w oczy, subtelne poprawienie włosów… te wszystkie niepozorne gesty mogą nadać zdjęciom niezwykłego, naturalnego uroku. Bez pozowania, wymuszonych gestów. Wasza prawdziwość zamknięta na fotografii.

Naturalne zdjęcia w każdych warunkach

Dawniej, wybierając się na sesję zdjęciową, w stresie sprawdzałam prognozę pogody. Teraz już jednak wiem, że nie ma złej pogody na zdjęcia. Ma być w końcu naturalnie i prawdziwie – jeśli zabraknie słońca, poradzimy sobie z pochmurnym niebem, jeśli akurat miało być tylko pochmurnie, ale jednak pada deszcz, damy radę i z tym. Wszystko jednak zależy od moich bohaterów, czy zgodzą się na bycie ze mną w każdych warunkach atmosferycznych. Gwarantuję, że przygoda może być niezapomniana. Tak jak podczas sesji w Bieszczadach z Agatą i Pawłem, gdzie w drodze powrotnej złapała nas niesamowita burza. Albo w trakcie zdjęć w polu maków z Anną, gdzie miało być mocne słońce, a jednak chmury stworzyły naturalny parawan. Im więcej zabawy i niespodzianek, tym zdjęcia będą bardziej naturalne.

Zobacz więcej moich zdjęć, ze wspaniałymi ludźmi i ich najbliższymi przyjaciółmi – naturalne sesje zdjęciowe, w Krakowie, Bieszczadach i nie tylko.